MENU

X

X

ÚVOD

Malá procházka chronobiologií

Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získala v roce 2017 trojice Američanů Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash a Michael W. Young. Oceněni byli za výzkum v oblasti chronobiologie, která se zabývá biologickými rytmy lidského těla. „Byli schopni nahlédnout do našich vnitřních biologických hodin a vysvětlit jejich fungování,“ uvedl Karolinský institut ve svém zdůvodnění. U lidí takzvaný cirkadiální rytmus (o délce periody přibližně 24 hodin) ovlivňuje klíčové funkce, jako například spánek, chování, hladinu hormonů, tělesnou teplotu či metabolismus. Bývalá předsedkyně Akademie věd ČR Helena Illnerová, jako první na světě objevila závislost funkce biologických hodin v mozku savců na délce dne během ročních období. Tento nový obor se jmenuje chronobiologie.

Zpět ke svítidlům

Na světě více než 20 miliard svítidel, z nichž většina obsahuje běžné nebo halogenové žárovky nebo zářivky. Tato svítidla dnes dosahují průměrné účinnosti přeměny elektrické energie na světlo 40 lm/W. Špičkové, elektronikou řízené, zářivky mají účinnost 80 lm/W. Protože zářivka je všesměrový zdroj, přichází až o 50% světelného toku přímo ve svítidle, protože svítí také nahoru. Konečná účinnost celých zapuštěných zářivkových svítidel je pak jen 60 lm/W.

V kontrastu s tím nabízí LED osvětlení nespočet výhod:

 • spektrum barev, které vyzařují LED diody se blíží spektru slunečního záření. Lépe než žárovka, která nemá modrou složku barvy. Oproti zářivkám nemá LED osvětlení stroboskopický efekt. Nemrká.
 • má nižší poruchovost, nebzučí vadná tlumivka, nebliká startér
 • má několikanásobně vyšší životnost. Dnes běžně přes 100 000 hodin. To je dvacet pět let.
 • má mnohem vyšší účinnost. Oproti klasické žárovce až patnáctkrát vyšší. Dnes běžně přes 160 lm/W
 • má mnohem menší negativní dopad na životní prostředí. Neobsahuje rtuť jako zářivky, neobsahuje těžké kovy.

Vše jsou výhody dnes už všeobecně známé. Většina výrobců LED svítidel tyto fakta uvádí. A většina uživatelů tyto fakta zná.

Svítidla SOLACERA však mají ještě další nesporné výhody:

Každý výrobce LED svítidel dnes nabízí ve svém sortimentu mnoho různých tvarů a následně variant odlišujících se zpravidla jen světelným výkonem. Zákazník si potom vybírá svítidlo také podle světelného toku. U svítidel SOLACERA nemusíte složitě pomocí fyzikálních vzorců přepočítávat kolik světelného toku potřebujete. Svítidla SOLACERA nastaví intenzitu osvětlované plochy vždy tak, jak vyžaduje norma. A to i v případě, že na plochu začne dopadat venkovní světlo. Plocha je pak osvětlovaná pořád stejným svitem. A pokud je místnost osvětlena denním světlem nerovnoměrně, tak svítidla regulují svůj svit tak, aby plocha pod nimi byla osvětlena pořád stejnou intenzitou. Každé svítidlo SOLACERA si hlídá plochu, kterou osvětluje, takže v učebně je pak ve všech místech dosaženo rovnoměrného osvětlení.

Dnes mají všechny radiátory ústředního topení termostatické hlavice. To je proto, aby nedodávaly do místnosti víc tepla, než je třeba. Dokonce je na to zákon. Ale běžná svítidla buď svítí naplno nebo vůbec. Při mírném setmění, kdy osvětlení učebny je jen nepatrně pod normou, pak rozsvěcíme svítidla vždy se 100% výkonem a místnost pak osvětlujeme zbytečně vysokou intenzitou. Studenti si kvůli tomu musí nasazovat sluneční brýle. Přitom by k dostatečnému osvětlení stačilo třeba jen 10% světelného výkonu. Stejně jako k vytopení místnosti stačí třeba jen 10% tepla z radiátoru, protože venku není ještě taková zima. Vlastní, plně automatická regulace světelného výkonu u každého svítidla SOLACERA potom uspoří obrovské množství elektrické energie. Oproti klasickým zářivkám je to 70 až do 90 %.

Každý výrobce nabízí u svých svítidel barvu světelného toku, tzv. chromatičnost. Tzv. teple bílá, to je 2 700 K, neutrální, to je 4 500 K, nebo studená bílá, to je 6 000 K. Svítidla SOLACERA nastavují barvu světelného toku automaticky podle denní doby. V ranních a večerních hodinách vyzařují světlo s chromatičností zapadajícího Slunce, tedy 2 700 K. Kolem desáté hodiny mají chromatičnost 4 000 K a v poledne pak vyzařují s chromatičností „studená bílá“, tedy stejnou jako Slunce v pravé poledne. To má obrovský dopad na biorytmy, které probíhají v lidském těle, jak je zmíněno výše (cirkadiální rytmus). Obě dvě výhody jsou standardní funkcí svítidel SOLACERA. Není třeba nic dokupovat, nic vymýšlet a zapojovat do nových kabelů, svítidlo se prostě jenom připevní na strop místo původního. Žádné další vodiče nebo dálkové ovládání ke svítidlu. Žádné zásahy do rozvaděče elektro. Žádná nová elektroinstalace ani není třeba.

Výhody

 • úspora el.en. proti zářivkám až 90%, úspora el.en. proti běžným LED svítidlům 50-70%
 • automatická regulace světelného výkonu tak, aby bylo zajištěno normou definované osvětlení, ( bez vnějších fotosenzorů - zatím nemá žádný výrobce)
 • automatické změna chromatičnosti (barvy bílé) v závislosti na denní době, (nikdo nemá)
 • žádné elektromagnetické rušení
 • žádný nárazový proud při zapnutí, (zatím není konkurence)
 • účiník (cos fí) vyšší než 0,9 (někteří výrobci nabízí)
 • s časem se nesnižuje intenzita svitu (běžný problém všech dnešních moderních LED svítidel, která během dvou let provozu sníží svůj světelný tok až o 20%)
 • životnost vyšší než 15 let provozu

KONTAKTY